Orszak Trzech Króli w Jarosławiu 2014

plakat_orszak_2014_kOrszak Trzech Króli to religijna, społeczna impreza, polegająca na przemarszu aktorów (dorosłych, młodzieży i dzieci), przebranych za trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym.

Gościem Honorowym Orszaku jest Pasterz Archidiecezji Przemyskiej Metropolita abp Józef Michalik.

Celem imprezy jest promocja polskiej tradycji i wartości chrześcijańskich, a na ich bazie wzmocnienie poczucia więzi pomiędzy mieszkańcami miasta i okolic, oraz uczczenie święta Trzech Króli. Cele te są realizowane poprzez umożliwienie wielu obywatelom wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu ulicami miasta, włączenie się do grona kolędników na Rynku oraz niesienie swojej gwiazdki dobrych uczynków, która prowadzi do Betlejemskiego Żłóbka. Żłóbek Betlejemski jest tą płaszczyzną dobra, która najlepiej może połączyć wszystkich ludzi.

Przemarsz Królów i ich orszaków wyrusza z trzech stron miasta i kończy się przy stajence na Rynku – w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie dla całego Miasta. Orszaki królewskie będą niezwykle kolorowe i radosne – królowie będą jechali na koniach i wielbłądzie. Prowadzeni będą przez gwiazdorów, regionalne kapele i kolędników – rycerze kolorowo przebrani  poniosą sztandary i lance. Dołączą wszyscy chętni.

Najwcześniej na Rynku ok. godz. 12.00 znajdzie się Orszak Świętej Rodziny z Pastuszkami i zwierzątkami, który wyruszy z Kolegiaty i wypełni życiem stajenkę umiejscowioną na dużej scenie pośrodku Rynku Miasta.

Poszczególni królowie z orszakami wyruszają z trzech kościołów:

• Kościół Chrystusa Króla – ORSZAK EUROPEJSKI – Król Kacper (kolor czerwony)

• Kościół O. Dominikanów – ORSZAK AFRYKAŃSKI – Król Baltazar (kolor niebieski)

• Kościół Miłosierdzia Bożego – ORSZAK AZJATYCKI – Król Melchior (kolor zielony)

W czasie przemarszu przez miasto Orszaki śpiewają kolędy przy akompaniamencie orkiestr.

Program Orszaku Trzech Króli z jasełkami ulicznymi w Jarosławiu

Scena 1. Zebranie pasterzy, rycerzy i Królów przy wyznaczonych kościołach. Anioł Pański o godzinie 12:00; Wymarsz – z trzech kościołów. Celem marszu jest dojście na punkt spotkania czyli na Rynek. W tym miejscu włączy się Ks. Abp i stanie na czele Orszaku (władze Miasta, Powiatu i Wójtowie oraz przedstawiciele różnych stanów i zawodów idą z Orszakiem Europejskim od kościoła Chrystusa Króla).

Scena 2. Zebrani wcześniej na Rynku uczestniczą w Orszaku Pastuszków z Kolegiaty. Zanim przyjdą Królowie trwa hołd pastuszków – teksty przeplatane są kolędami Aniołów. Św. Rodzina wychodzi z Kolegiaty o godz. 11.45.

Ok. 12.30 – Po dotarciu orszaków na ul. Grodzką, oraz Vipów i wiernych z całego Miasta rozpoczną się sceny jasełkowe nagłośnione na cały Rynek

12.30  Scena 3. Organista intonuje kolędę „Anioł Pasterzom mówił” (3 min)

- Orszak z Królami przesuwa się 20 kroków do przodu (zaczynając od rogu Rynku)

12.34  Scena 4. Anioł Boży zachęca do wytrwałości w marszu i przestrzega przed trudnościami. (scena przed Halą Targową)

- Anioł ze sceny głównej (organista) intonuje „Mędrcy świata” – pochód rusza
(1 zwrotka – 1 min 15 sek)

12. 37  Scena 5. Wizyta Trzech Króli u Heroda; (przed Kamienicą Orsettich) – dialogi

- Anioł ze sceny (organista) śpiewa II zwrotkę „Mędrcy świata”

12.46 Scena 6. Diabły kuszą do zostania w miejscu i skorzystania z przyjemności, które oferują na ziemi i w piekle (róg trawnika przed Ratuszem)

- Anioł ze sceny (organista) śpiewa III zwrotkę „Mędrcy świata”

12.51  Scena 7. Pokłon w Stajence – królów, dzieci z Orszaków, Vipów, poszczególnych stanów

- powitania głównego Pasterza i królów

- hołd Trzech Króli, dzieci

- przemówienia – życzenia Abpa Józefa Michalika i Burmistrza Jarosławia

13.15 Scena 8. Dzielenie się opłatkami i sercem ze wszystkimi obecnymi na placu – jako owoc spotkania z Jezusem. (Opłatki rozdaje młodzież szkolna).

13.30  Scena 9. Wspólne kolędowanie – animuje organista

Sprawy organizacyjne

Do orszaku zostały włączone wszystkie szkoły podstawowe, gimnazjalne, średnie oraz wspólnoty przy parafiach.

Dzieci szkolne pełnią funkcje pasterzy, wojowników, pasterek i dwórek. Młodzież gimnazjalna niesie gwiazdy, sztandary, proporce oraz towarzyszy królowi w roli  rycerzy starszych. Młodzież szkół średnich i studenci jako Służba Królewska odpowiada za porządek (zachowanie) na Rynku, a także rozdaje korony, śpiewniki i opłatki wszystkim uczestnikom Orszaku na jarosławskim Rynku. Natomiast rolą nauczycieli jest pomoc w motywowaniu uczniów do uczestnictwa, robienie list uczestników i wspieranie uczniów w czasie trwania imprezy.

Kolejność szyku w Orszakach będzie następująca:

1. Gwiazda.

2. Kapela.

3. Sztandary królewskie.

4. Damy dworu.

5. Rycerze mniejsi z proporcami.

6. Sztandary Orszaku.

7. Młodzież gimnazjalna.

8. Służby mundurowe (w Orszaku Europejskim).

9. Koń (wielbłąd), giermek i król – z boku rycerze starsi.

10. Rycerze starsi chroniący dostęp do Króla za koniem (wielbłądem).

11. Wszyscy wierni (małe dzieci i osoby dorosłe).

Radośni i wzbogaceni wewnętrznie uczestnicy Orszaku Trzech Króli zaniosą Dobrą Nowinę do swoich domów wierząc, że w ten sposób świat ma szansę stawać się bardziej ludzki, bardziej wrażliwy, niosący w sobie obraz i podobieństwo Stwórcy.