Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych 2012/13

„SZOPKA W STYLU RODZINNYM”  

PIĄTA EDYCJA KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ RODZINNĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

plakat-szopki-2013-1-1 W tym roku już po raz piąty Fundacja Orszak Trzech Króli zaprasza rodziny do uczestnictwa w konkursie na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową. Zwieńczeniem konkursu będą wystawy organizowane w całej Polsce w kościołach najważniejszych dla poszczególnych miast i regionów (np. w Warszawie “Wielka Wystawa Szopek Rodzinnych” odbędzie się od 23 grudnia do 6 stycznia 2013 r. w katedrach św. Jana i Floriana oraz w Bazylice Świętego Krzyża).

Celem konkursu jest przypomnienie i ożywienie uśpionej tradycji oraz pokazanie, że może ona z powodzeniem funkcjonować również we współczesnym świecie. Organizatorzy konkursu są przekonani, że własnoręczne wykonanie szopki przez całą rodzinę (dzieci z rodzeństwem, rodzicami, dziadkami) będzie bardzo cennym, bo wspólnie – aktywnie i twórczo, spędzonym czasem. Z pewnością sprzyjać będzie również ukazaniu duchowego wymiaru najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu – Świąt Bożego Narodzenia i wieńczącym je Święcie Trzech Króli oraz ich głębszemu przeżywaniu.

szopka-papierowa_0 Według tradycji, pierwszą szopkę, podobnie jak i przedstawienia jasełkowe, zawdzięczamy samemu św. Franciszkowi z Asyżu. W polskich domach przez wieki trwał zwyczaj przygotowywania w czasie Adwentu szopek bożonarodzeniowych. Gromadziły się przy tym zajęciu całe rodziny, często kilka pokoleń. W Polsce najbardziej znane są okazałe i dekoracyjne szopki krakowskie, ale wykształcił się również mniej zdobny styl mazowiecki, łowicki czy kaszubski. Tegoroczny konkurs odbywa się pod hasłem „Szopka w stylu rodzinnym”, co z jednej strony podkreśla wspólne działanie, a z drugiej pokazuje, że współczesna szopka może być wykonana z tak zaskakujących czasem tworzyw, jak klocki Lego czy surowce wtórne.

szopka-interaktywna_2 W roku 2012, ogłoszonym przez Ojca Świętego Rokiem Wiary, uczestnicy konkursu szczególnie zachęcani są do tego, by ich szopki obrazowały prawdy wiary, m.in. tę najważniejszą, że sam Bóg stał się człowiekiem i objawił się w bezbronnym Dzieciątku leżącym w żłobie. Do włączenia się w organizację konkursu zapraszane są szkoły, ośrodki kultury, świetlice, drużyny harcerskie, wspólnoty. Konkurs rusza w tygodniu poprzedzającym Adwent – rozpocznie się w poniedziałek 26 listopada, kiedy zostanie ogłoszony w szkołach i innych środowiskach zainteresowanych jego organizacją. Konkurs na szczeblu szkolnym zostanie rozstrzygnięty przed przerwą świąteczną. Najpiękniejsze, najciekawsze z szopek, wyłonione przez lokalną społeczność w głosowaniu, zostaną pokazane na Wielkiej Wystawie Szopek Rodzinnych zorganizowanej wzorem ubiegłych lat w warszawskich katedrach – świętego Jana Chrzciciela na Starym Mieście oraz świętego Floriana na Pradze. Mieszkańcy stolicy oraz turyści będą mogli podziwiać najlepsze pomysły na szopki w okresie Świąt Bożego Narodzenia – aż do Święta Trzech Króli.

[SinglePic nie odnaleziony]W ubiegłorocznej odsłonie konkursu pojawiły się m.in. szopki „jadalne” wykonane z pierników i bakalii, chleba, makaronu, czekolady; szopki „naturalne” – zbudowane z kamieni, muszelek, drewna oraz najbardziej współczesne szopki z klocków Lego oraz „ekologiczne”, wykonane z surowców wtórnych – kartonów, plastikowych butelek, wytłoczek po jajkach. Ciekawie i bardzo aktualnie prezentowała się również szopka „interaktywna”, w której mógł pojawić się każdy dzięki ogromnym, tekturowym wykrojom. Koordynatorka konkursu Anna Srebro mówi: „W dobie komercji i powierzchowności w rozumieniu największych tajemnic wiary chrześcijańskiej udało się wskrzesić starą tradycję wykonania własnoręcznie szopki bożonarodzeniowej. Z jak wielką inwencją podeszli do pracy autorzy wystawionych prac, możemy dostrzec w różnorodności stylu, materiałów i koncepcji wizualnej. W każdej pracy widać głębokie przesłanie.”

Do zorganizowania konkursu zachęcane są i inne polskie miasta. Konkurs będzie miał również, tak jak i w zeszłym roku, edycję internetową. Najpiękniejszą szopkę wybiorą w głosowaniu internauci.

Wszelkich informacji na temat konkursu – regulaminu, harmonogramu: udziela koordynatorka wydarzenia Anna Srebro: szopki@orszak.org

Czytaj więcej: