Orszak Trzech Króli

19.06.2023
Dywany Kwiatowe 2023 - Podsumowanie

Dywany Kwiatowe 2023 - Podsumowanie

Dywany Kwiatowe 2023 - Podsumowanie 

W tym roku po raz kolejny Fundacja Orszak Trzech Króli zaprosiła polskie parafie do zaangażowania się w układanie dywanów kwiatowych na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Dywany kwiatowe są od lat znane na świecie, a nawet w Polsce istnieje, w Spycimierzu, wieloletnia tradycja. W Warszawie jednak nikt się tym nie zajmował dlatego już 12 lat temu padł pomysł, aby zacząć taką nową tradycję. Technikę robienia dywanów zaczerpnęliśmy z Anglii. Jedna nasza znajoma, która tam mieszka, opowiedziała nam o historii dywanów kwiatowych w Arundel, w hrabstwie Sussex. W miejscowości tej, w wyniku prześladowań ze strony anglikanów, przez ostatnie stulecia nie mogły odbywać się tradycyjne procesje Bożego Ciała na ulicach, w związku z tym parafianie rozpoczęli tworzenie dywanów kwiatowych wewnątrz kościoła i procesja odbywała się w świątyni. Historia ta zainspirowała nas do zaczerpnięcia pomysłu, aby dywany robić wewnątrz kościoła co jednocześnie jest pewniejsze, gdyż niezależne od pogody. Taki żywy kobierzec z kwiatów ma na celu upiększenie procesji Bożego Ciała i tym samym oddanie czci Panu Jezusowi w Przenajświętszym Sakramencie. Układanie dywanu kwiatowego jest również świetną okazją do zrobienia czegoś wspólnie w gronie parafian, to przestrzeń do współpracy najmłodszych dziewczynek razem ze starszymi miłośniczkami kwiatów. Aktywność ma również swoje ukryte piękno. Praca osób układających jest podziwiana w dniu Uroczystości, ale jest anonimowa. Nie wiadomo kto układał i ile wysiłku kosztowała ta praca. Wie o tym tylko Pan Jezus, który słyszy ciche modlitwy wypowiadane w czasie układania dywanów.

Do Fundacji zgłosiło się w tym roku ponad 20 parafii z chęcią włączenia się w to piękne dzieło. Aktualnie dostajemy zdjęcia wykonanych dywanów, niektóre z nich długością przekraczają nawet 30 metrów! Ułożenie takiego dywanu zajmuje tylko jeden wieczór, a może stać się piękną tradycją każdej parafii i gromadzić wiernych przy pięknej pracy na chwałę Pana. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dołączy do nas jeszcze więcej parafii. Zapraszamy do zapoznania się z instrukcją wykonania takiego dywanu na naszej stronie internetowej www.bozecialo.info.pl.

W tym samym czasie Fundacja prowadziła promocję śpiewania pieśni w czasie procesji. Zachęcaliśmy świeckich, aby ufundowali śpiewniki dla Parafii. Udało się znaleźć wielu zaangażowanych darczyńców, którzy podarowali śpiewniki lokalnie, a niektórzy hojnie obdarowali również inne parafie, np. w całym mieście. Tak było w Białymstoku, Wyszkowie, Zamościu, Józefowie czy Suwałkach. Tam wszystkie parafie otrzymały śpiewniki i mogły je rozdać wiernym, którzy chcieli się włączyć w śpiew. W sumie udało się przekazać do parafii ponad 45 000 śpiewników.

Cieszymy się, że pomysł upiększania Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa udaje się zrealizować i już planujemy kolejny rok.

 

Galeria zdjęć

Patroni Orszaku Trzech Króli

Partnerzy Strategiczni Orszaku Trzech Króli