Dochód ze zbiórki został przekazany na dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Komisja powołana przez Fundację wybrała podmioty, spośród zgłoszonych, które otrzymają dofinansowanie na powyższy cel. O dofinansowanie mogły ubiegać się podmioty organizujące wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin na terenie Polski.
O Fundacji
Spis treści
Cel charytatywny
Od początku swojego istnienia Orszak Trzech Króli miał wymiar nie tylko kulturalny, artystyczny i edukacyjny, ale również charytatywny.
Przez kilka lat Fundacja Orszak Trzech Króli współpracowała w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, która opiekuje się zdolną młodzieżą w trudnej sytuacji materialnej, umożliwiając ponadprzeciętnym uczniom zdobycie odpowiedniego wykształcenia i realizację edukacyjnych pasji. Stypendyści Fundacji nazywani są „żywym pomnikiem Jana Pawła II”.
Podczas 6. edycji Orszaku Trzech Króli w 2014 roku w Warszawie i w 21 innych miastach Polski (m.in. Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie, Wrocławiu) zebrano na ten cel blisko 60 000 złotych. Ksiądz Jan Drob z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia podsumował tegoroczną zbiórkę: “W tym roku nasi stypendyści zebrali 57 356,12 zł i oczywiście jak co roku pieniądze przeznaczamy na stypendia. Ponadto stypendyści, którzy prowadzili zbiórkę, chcą pomóc dzieciom na Filipinach. Nasza młodzież, mimo że sama nie pochodzi z zamożnych rodzin, chce wnieść swój wkład w pomoc dzieciom, które ucierpiały w wyniku listopadowego tajfunu. Równowartość zebranej kwoty podczas Orszaku zostanie przekazana konkretnej szkole na Filipinach”.
Ponadto, wiele orszakowych miast i mniejszych miejscowości samodzielnie określiło swój cel charytatywny. W Gdyni zbierano środki na wyposażenie niedawno wybudowanego hospicjum dziecięcego “Bursztynowa Przystań”. W Krakowie zbierano na trzy cele – razem z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia, w ramach Fundacji Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, która od wielu lat wspiera bezdomnych, a także w ramach akcji “Cappuccino dla Afryki” – dochód ze sprzedaży cappuccino został przekazany na dokarmianie dzieci przez misjonarzy kapucynów w Afryce. W Kłodzku można było wspomóc Papieskie Dzieła Misyjne – projekty realizowane dla Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga dofinansowujące działalność kilkudziesięciu ośrodków pomocy, domów dla dzieci ulicy, przedszkoli i szkół, a także programy ochrony życia dla dzieci ubogich, odrzuconych, osieroconych i okaleczonych. W Katowicach prowadzono zbiórkę przyborów szkolnych dla zambijskich i peruwiańskich dzieci. W Zgorzelcu na orszakowiczów czekały szczodraki (słodkie bułki tradycyjnie wypiekane na Święto Trzech Króli) i gorąca herbata – dochód z ich sprzedaży – kwotę 7 753,56 zł przeznaczono na “Jadłodajnię u św. Józefa” prowadzoną przy Parafii św. Józefa w Zgorzelcu. W Piaskach w woj. lubelskim kwestowano na rzecz osób po ciężkich udarach mózgu.
W staropolskiej tradycji w Święto Trzech Króli obdarowywano się wzajemnie prezentami (na pamiątkę złożenia darów Dzieciątku przez Trzech Króli), zawsze pamiętano również o potrzebujących. Dlatego 6 stycznia każdy może przyłączyć się do pomocy – poprzez wpłatę dowolnego datku. Trzej Królowie przynieśli Dzieciątku Jezus drogocenne dary, my również możemy 6 stycznia ofiarować potrzebującym coś naprawdę od serca.
Natomiast w 2019 r. i 2020 r. Fundacja Orszak Trzech Króli zorganizowała zbiórkę publiczną p.n. "Podaruj dzieciom wakacje". Zbiórka była prowadzona w formie zbierania datków do puszek 6 stycznia 2020 r. podczas Orszaku Trzech Króli. Włączyły się w nią chętne miejscowości, które współpracują z Fundacją przy organizacji Orszaku.
Cel społeczny
Fundacja Orszak Trzech Króli została powołana do istnienia w 2010 roku.
Od 2012 roku jest organizacją pożytku publicznego.
Fundacja Orszak Trzech Króli jest inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie (w Europie i na innych kontynentach), Orszaku Trzech Króli w Warszawie i w kilkuset miejscowościach w Polsce.
Fundacja przez cały rok pracuje również nad innymi projektami wspierającymi działania kulturalne. Zachęca do twórczego spędzania czasu poprzez wartościowe konkursy. Inicjuje działania w środowiskach lokalnych, czego efektem jest powstawanie wielu stowarzyszeń i fundacji wspierających te środowiska. Patronuje wielu akcjom i inicjatywom (np. Towarzystwa Rycerskie).
Głównym celem Fundacji jest szerzenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych.
Fundacja propaguje wolontariat oraz działalność charytatywną. Podczas Orszaku prowadzone są kwesty, a datki trafiają do potrzebujących (m.in. do zdolnej młodzieży i dzieci z ubogich rodzin). Orszak współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Orszak Trzech Króli to nie tylko uliczne jasełka, które odbywają się co roku 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego. Jest to również całoroczna bogata oferta edukacyjna, kulturalna i artystyczna skierowana za pośrednictwem szkół, świetlic, organizacji harcerskich i innych placówek do dzieci i młodzieży na każdym etapie wiekowym i rozwojowym – od przedszkola do liceum.
Fundacja Orszak Trzech Króli wspiera szkolne teatry, chóry, kluby odtwórstwa historycznego. Jest organizatorem ogólnopolskich konkursów: plastycznego, poetyckiego, fotograficznego, kolędowego. Konkurs na Bożonarodzeniowa Szopkę zrzesza co roku wielu uczestników.
Fundacja Orszak Trzech Króli ożywia uśpioną tradycję związaną ze świętowaniem okresu Bożego Narodzenia oraz udowadnia, że może ona funkcjonować we współczesnym świecie. Przywraca do publicznej przestrzeni wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd pełnym głosem oraz jako tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi w okresie od 25 grudnia do 6 stycznia. Ta tradycja jest niewyczerpanym źródłem inspiracji.
Fundacja Orszak Trzech Króli reaktywuje dawne obyczaje z różnych terenów Polski; przypominając o ich bogactwie, różnorodności, niezwykłej urodzie i głębokim, symbolicznym znaczeniu. Przywracając te staropolskie zwyczaje fundacja zwraca szczególną uwagę na to, że ich przeżywanie miało od zawsze aspekt nie tylko religijny, ale również więziotwórczy – społeczny: prorodzinny, wspólnotowy, integrujący, łączący ludzi (wszystkie pokolenia). W ten sposób fundacja pomaga ludziom budować autentyczne, głębokie relacje. Pokazuje, jak cennym (w wymiarze rodzinnym i społecznym), aktywnie oraz twórczo spędzonym czasem może być okres Świąt Bożego Narodzenia.
Działania Fundacji zostały dostrzeżone i docenione przez kapitułę konkursu Tulipany życia, która w w prestiżowej kategorii Dzieło Kultury 2012 roku nagrodziła barwne orszaki. Jury tak uzasadniło swój wybór: Współczesna sztuka operuje często hermetycznym językiem i środkami wyrazu zrozumiałymi jedynie dla wąskich grup odbiorców. Dlatego niezwykle cieszą inicjatywy tworzące otwartą przestrzeń uczestniczenia w kulturze. Orszaki Trzech Króli odwołują się do tradycji polskich i wartości leżących u podstaw cywilizacji europejskiej. Wspólne kolędowanie na ulicach polskich miast pokazuje jak rodziny mogą ubogacać najbliższe otoczenie.
W 2012 roku informacje o Orszaku Trzech Króli znalazły się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który od 50 lat (wcześniej jako Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków) jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Współpracuje z wieloma międzynarodowymi instytucjami działającymi na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa (m.in. z UNESCO).
W 2013 roku zaangażowanie Fundacji Trzech Króli i wszystkich lokalnych organizatorów w Polsce i na świecie zostało docenione w publicznej przestrzeni. Orszak otrzymał prestiżowe wyróżnienie od kapituły nagrody Pro Publico Bono.
Uzasadnienie kapituły stanowi doskonałe podsumowanie wieloletnich działań Orszaku: Fundacja Orszak Trzech Króli bez wątpienia dokonała rzeczy niezwykłej. Święto Objawienia Pańskiego, zwane popularnie świętem Trzech Króli, należało do świąt ‘kłopotliwych’. Najpierw, przez całe dekady wielkie święto kościelne było zwykłym dniem roboczym, a katolicy musieli godzić obowiązki zawodowe i szkolne z pragnieniem uczestniczenia we Mszy Świętej. Nie sprzyjało to celebracji radosnego, z założenia, dnia. Od niedawna 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy, ale wiele osób nie potrafiło się odnaleźć w sposobie świętowania. Poranna czy okołopołudniowa Msza Święta, poświęcenie kredy i kadzidła, może rodzinne kolędowanie? Fundacja Orszak Trzech Króli udowodniła, że chrześcijanie potrafią przeżywać swoje święta radośnie i, przede wszystkim, we wspólnocie. Wspólne działanie setek osób zaangażowanych w organizację ulicznych jasełek, wysiłek najmłodszych i starszych aktorów owocuje budowaniem poczucia więzi we wszystkich, którzy często z odległych dzielnic i okolicznych miejscowości przybywają na szlaki Orszaku, by towarzyszyć Trzem Królom i ich sługom w drodze do betlejemskiej stajenki. I, choć Orszak Trzech Króli przechodzi ulicami miast tylko raz w roku, wspomnienia o nim są żywe jeszcze wiele tygodni i miesięcy później. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oczekiwanym i spodziewanym, i na trwałe – trzeba mieć nadzieję – wpisał się w model prawdziwie wspólnotowego świętowania.
Fundacja Orszak Trzech Króli od ponad dekady inicjuje aktywne przeżywanie Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej. Na wzór kobierców kwiatowych z miejscowości Arundel, znajdującej się w hrabstwie Sussex w Wielkiej Brytanii, fundacja promuje tworzenie kwietnych dywanów w parafiach w przeddzień Uroczystości Bożego Ciała. Powstały krótkie filmy instruktażowe, w jaki sposób przygotowywać rośliny i układać kwiaty w świątyniach. Co roku fundacja przygotowuje i drukuje śpiewniki na Boże Ciało zawierające teksty kilkunastu pieśni eucharystycznych, co może pomóc bardziej zaangażować się w śpiew podczas procesji. (www.bozecialo.info.pl)
Fundacja Orszak Trzech Króli wspiera najróżniejsze inicjatywy kształcące. Jedną z nich są Mistrzostwa Edukacyjne pozwalające dzieciom na rozwój w wielu dziedzinach. Konkurs odbywa się kolejny rok i gromadzi setki uczniów biorących udział w: Mistrzostwach Czytelnictwa, Mistrzostwach Gawędy, Mistrzostwach Recytatorskich, Mistrzostwach Czytania na Głos, Mistrzostwach Plastycznych, Mistrzostwa Matematycznych oraz Mistrzostwach Interpretacji Obrazu (www.mistrzostwa.edu.pl) Mistrzostwom Czytelnictwa zainicjowały powstanie strony internetowej www.lektar.pl, na której znaleźć można spis wartościowych lektur dostosowanych do wieku i potrzeb młodych czytelników, propozycje wierszy oraz krótkie recenzje utworów literackich i poetyckich.
Fundacja posiada sklep internetowy, przez który rozprowadza gadżety związane ze Świętami Bożego Narodzenia oraz Orszakiem Trzech Króli. W sklepie znaleźć można również gry rodzinne, słodycze, wyroby rękodzielnicze oraz książki.
Fundacja Orszak Trzech Króli pragnie towarzyszyć Państwu cały rok i podpowiadać, jak atrakcyjnie i wartościowo można przeżywać święta, uroczystości, codzienność. Jesteśmy tu, by krzewić chęć angażowania się w tworzenie świadomego i pełnego pasji życia.
Galeria zdjęć
Władze Fundacji Orszak Trzech Króli
Władze Fundacji Orszak Trzech Króli
Prezes Zarządu Fundacji - Barbara Szczecińska-Trzeciak
Członek Zarządu Fundacji - Magdalena Panasiuk-Krasińska
Członek Zarządu Fundacji - Ewa Rozum
Członek Zarządu Fundacji - Michał Wójcik
Dane Fundacji Orszak Trzech Króli
Fundacja „Orszak Trzech Króli”
Bysławska 84
04-993 Warszawa
nr konta 09 2490 0005 0000 4520 9974 0010
REGON: 142617590
KRS: 0000367605
NIP: 9522098422
tel. 512 791 165
e-mail: biuro(at)orszak.org
Statut Fundacji Orszak Trzech Króli
Polityka ochrony wolontariuszy
W trosce o bezpieczeństwo i wszechstronny rozwój naszych nieletnich wolontariuszy, w oparciu o regulacje prawne m.in. Dz. U. z 2023 poz. 1606, nakładające na podmioty wychowawcze obowiązek ochrony prawidłowego rozwoju wolontariuszy, w tym zapewnienia bezpieczeństwa, nienaruszalności cielesnej oraz poszanowania podstawowej wartości, jaką jest godność każdego człowieka, wprowadzamy niniejszą politykę ochrony nieletnich wolontariuszy w Fundacji Orszak Trzech Króli. Wszyscy wychowawcy wolontariuszy z Fundacji zobowiązani są traktować wolontariusza podmiotowo, z poszanowaniem jego praw oraz zgodnie z procedurami zawartymi w niniejszym dokumencie.