Orszak 2024
6 stycznia 2024 roku – Hasło:
„W jasełkach leży!”
Zgodnie z tradycją – 6 stycznia odbędzie się Orszak Trzech Króli,
który przemaszeruje ulicami kilkuset miejscowości Polski i świata. Już ponad 800 organizatorów zgłosiło się do udziału w Orszaku 2024!
Zapraszamy wszystkich, którzy pragną dołączyć do największych na świecie Jasełek!
Formularz zgłoszeniowy znajduje się w zakładce:
Zgłoś Orszak
Orszak 2024 w liczbach:
Co roku setki miejscowości organizowały Orszak Trzech Króli. W 2023 roku wydarzenie odbyło się w 753 miejscowościach w całej Polsce i kilkunastu miastach na świecie.
W roku 2023 Orszak odbył się również w 9 krajach na świecie, od Afryki przez Amerykę. Udało się również go zorganizować w objętej wojną Ukrainie. Mamy nadzieję, że w tym roku Orszaków będzie więcej niż rok temu.
ORSZAK 2024
Najbliższy Orszak Trzech Króli, jak co roku jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać Pokłon Nowonarodzonemu.
Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Pragniemy w tym roku szczególnie zachęcać wszystkich do wystawiania przedstawień jasełkowych w rodzinach, parafiach, domach kultury i na ulicach.
Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi. Orszak Trzech Króli zachęca do wsparcia modlitwą i datkami pierwszego Hospicjum na Litwie dla dzieci, założonego przez Siostrę Michaelę Rak i nazywanego Betlejem Miłosierdzia.
W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.
Otrzymaliśmy list od Pana Prezydenta RP:
WSPIERAJĄ NAS:
Orszak Trzech Króli 2024 ma wspaniałych Patronów Honorowych, którymi w tym roku są Marszałkowie Województw.
Orszak jest inicjatywą oddolną, która odbywa się w kilkuset miejscowościach w Polsce. To z samorządności, solidarności, siły wewnętrznej, lokalnej rodzi się zryw, aby wspólnie stworzyć to wydarzenie.
Dziękujemy naszym Patronom Honorowym za przyznanie nam Patronatu. Patronami są:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski:
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki:
Marszałek Województwa Lubuskiego – Marcin Jabłoński:
Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski:
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Małopolskiego:
Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego:
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła:
Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl:
Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki:
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Podlaskiego:
Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski:
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak:
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz:
NASI PARTNERZY:
Dzięki Partnerom Orszaku Trzech Króli 2024 możemy sfinansować nasz główny projekt Orszak Trzech Króli, oraz wiele mniejszych. Z całego serca dziękujemy wszystkim zaangażowanym Firmom i instytucjom.
Partnerami Orszaku Trzech Króli 2024 są:
Alior Bank https://www.aliorbank.pl/
Bakoma https://bakoma.pl/
CPF Poland https://cpfpoland.pl/
Decco https://www.decco.eu/
Enea https://www.enea.pl/
Fundacja Uskrzydlamy https://uskrzydlamy.org/
Kujawsko-Pomorskie https://kujawsko-pomorskie.pl/
Małopolska https://www.malopolska.pl/
Marsh www.marsh.pl
Mazurskie Miody https://www.mazurskiemiody.pl/
Mazowsze https://mazovia.pl/
MeraPnefal https://www.pnefal.pl/
Mistrzostwa Edukacyjne https://mistrzostwa.edu.pl/
OfficePulse http://officepulse.pl/
Opteam https://opteam.pl/
Polskie Radio https://www.polskieradio.pl/
ProBiotics https://www.probiotics.pl/
Suempol https://suempol.pl/
SuperDrob https://superdrob.pl/
ZPOW ŚRODA https://zpow.com.pl/
ZRUG https://zrug.pl/
KONKURSY
Orszakowi towarzyszą co roku konkursy dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. Najpopularniejszy tradycyjnie jest konkurs plastyczny, ale także szopkowy i poetycki cieszy się dużym uczestnictwem. Więcej o konkursach: https://orszak.org/konkursy
AKCJA CHARYTATYWNA
W czasie Orszaku Trzech Króli 2024 będziemy zbierać pieniądze na jedyne na Litwie hospicjum dla dzieci.
Hospicjum im. Bł. Księdza Michała Sopoćki jest pierwszym i jak dotąd jedynym hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie. Założyła je w 2009 r. Polka, Siostra Michaela Rak. Na początku działało tylko hospicjum domowe. Od 2012 roku pierwszych chorych przyjęło hospicjum stacjonarne dla dorosłych, a od 2020 roku do nowego budynku przyjęto pierwsze dzieci. Wszyscy chorzy otoczeni są darmową opieką. Hospicjum ma 16 miejsc dla dorosłych i 12 miejsc dla dzieci. Pracuje tam ponad 70 specjalistów. Instytucja rocznie pomaga ponad 400 chorym i ich rodzinom. Koszt jej utrzymania przekracza rocznie 7,5 mln złotych. Hospicjum, które nazywane jest Betlejem Miłosierdzia, a także Ambasadą Dobra lub Mostem do Nieba usytuowane jest w miejscu, gdzie został namalowany Obraz Jezusa Miłosiernego. Siostra Michaela, będąca dyrektorem placówki, przyjmuje chorych niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia, języka czy wyznawanej wiary, wszystkim okazując jednakową miłość. Na pytanie, dlaczego korzystanie z pomocy Hospicjum jest darmowe, Siostra Michaela odpowiada: „innej miłości niż ta darmowa nie ma”. Hospicjum i działania Siostry Michaeli wspiera polska Fundacja Aniołów Miłosierdzia, która powstała na prośbę Siostry i zbiera środki na utrzymanie wileńskiego hospicjum.
Można pomóc hospicjum poprzez stronę www.mostdonieba.pl , a także organizując zbiórki w swoich parafiach, szkołach i firmach, czy przekazując 1,5% w PIT na rzecz Fundacji Aniołów Miłosierdzia, która pomaga utrzymać wileńskie hospicjum działając w Polsce.
Na potrzeby akcji organizujemy Orszakowy Challenge Jasełkowy, czyli zabawę, która polega na przebraniu się w postać jasełkową i wstawieniu zdjęcia do mediów społecznościowych. Więcej o akcji: https://orszak.org/aktualnosci/orszakowy-challenge-jaselkowy-271.html
WSTĘP DO SCENARIUSZA 2024
Projekt scenariusza: Anna Murawska
W JASEŁKACH LEŻY !
Tematem głównym najbliższego Orszaku Trzech Króli są jasełka ze względu na przypadającą w okresie Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego zaaranżowanego przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech.
Hasło Orszaku Trzech Króli 2024 „W jasełkach leży!” jest fragmentem XVII - wiecznej kolędy pt. „Nowy rok bieży” zapraszającej do oddania chwały małemu Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek.
Jasełkami określa się widowiska opowiadające o Bożym Narodzeniu, a nazwa ta pochodzi od słowa „jasło”, oznaczającego paśnik dla zwierzyny w formie koryta z drabinkami, które współcześnie nazywamy żłobem.
24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii.
Wydarzenie to zostało zilustrowane kilkadziesiąt lat później przez wielkiego malarza Giotto di Bonde, który na obrazie „Żłóbek w Greccio” ukazał ustawiony obok ołtarza w świątyni, w towarzystwie zwierząt, kamienny żłób, przy którym klęczy Święty Franciszek wpatrując się w podnoszone na rękach Dzieciątko Jezus. Zwyczaj ilustrowania wydarzeń bożonarodzeniowych rozprzestrzenił się na cały świat, a cel, który przyświecał Franciszkowi jest realizowany również przez podążający do Stajenki Orszak Trzech Króli.
Pierwszy biograf Świętego Franciszka, Tomasz z Lelano, opisywał wydarzenie z Greccio w ten sposób: „Przybyły rzesze ludzi, ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy. Głosy rozchodziły się po lesie, a skały odpowiadały echem na radosne okrzyki”. Podczas Orszaku Trzech Króli również przybywają rzesze „ciesząc się w nowy sposób z nowej tajemnicy”. Głosy kolęd rozchodzą się po miastach i miasteczkach, a radosna wieść o Bożym Narodzeniu odbija się echem w sercach setek tysięcy uczestników wydarzenia w całej Polsce i poza jej granicami.
Jak co roku, zobaczymy sceny ze zbudzonymi przez Aniołów Pasterzami, którzy jako pierwsi przybywają do Szopki, ujrzymy zazdrosnego Króla Heroda, będziemy świadkami odwiecznej Walki Dobra ze Złem. Przedstawienia jasełkowe zapoczątkowane przez Świętego Franciszka odbywają się na całej kuli ziemskiej w najróżniejszych formach. Orszak Trzech Króli zaprasza wszystkie środowiska w całej Polsce i poza jej granicami do organizowania jasełek, szczególnie tych ulicznych, do których mogą dołączyć całe rzesze pragnących w radosny, wspólnotowy sposób przeżyć to ewangeliczne wydarzenie, jakim jest powitanie Nowonarodzonego Zbawiciela.
SCENARIUSZ 2024
Scenariusz Orszaku Trzech Króli opowiada co roku tę samą ewangeliczną historię Bożego Narodzenia, ale za każdym razem opowiada ją na nowo, pod innym kątem, zwracając uwagę na inne aspekty Święta Epifanii. W tym roku organizatorzy zadecydowali, że hasłem Orszaku Trzech Króli 2024 będą słowa: „W jasełkach leży!”. Poprzez słowa hasła będziemy zwracali uwagę na 800 - letnią tradycję tworzenia jasełek oraz na „jasełka” jako żłóbek, w którym leży Nowonarodzony Zbawiciel!
Hasło jest fragmentem XVII wiecznej kolędy „Nowy rok bieży”. Również fragmentami tej samej kolędy są zawołania, które usłyszymy od poszczególnych orszaków. Okrzyk Orszaku Europejskiego brzmi „Pójdziemy młodzi – Jezus się rodzi!”. Orszak Azjatycki zawoła „Dzieciatko małe – Dajcie Mu chwałę!”, a Orszak Afrykański przywita nas okrzykiem „W Betlejem mieście – tam się pospieszcie.”
Ludzie, ludzie radość wielka, na ulicy są jasełka!
Orszak Trzech Króli rozpoczyna się wędrówką Maryi Brzemiennej i Józefa, którzy zgodnie z prawdami ewangelicznymi udali się do Betlejem, aby dać się zapisać podczas spisu ludności zarządzonego przez Cezara Augusta.
Wędrowcy przybywają do Gospody, gdzie odbywa się biesiada. Mimo próśb i pukania, Gospodarz nie przyjmuje potrzebujących, również żaden z biesiadujących gości nie zwraca uwagi kołaczących. Dla Brzemiennej Maryi i Józefa, dla mającego się narodzić Jezusa nie było miejsca w Gospodzie. Głośna zabawa i obojętność obrazują stan serc ludzkich, które nie chcą przyjąć Jezusa.
GOŚĆ: Gospodarzu, ktoś kołacze!
GOSPODARZ: Jakieś prośby to żebracze!
GOSPODYNI: Para szuka miejsca, ale…
GOSPODARZ: U nas nie ma miejsca wcale!
GOSPODYNI: Dla kobiety w ciąży?
GOSPODARZ: Nie ma. Nie znajdziecie tu schronienia.
Józef znajduje Szopkę, która posłuży Świętej Rodzinie za schronienie.
Przed nadejściem Świętej Rodziny w orszakowej Stajence są wielkie przygotowania. Aniołowie robią porządki, wymiatają kurze, kładą świeże siano do żłóbka i zachęcają do zrobienia porządków w duszy:
ANIOŁOWIE: W tan świąteczny zaraz ruszę.
Sprzątaj izbę, sprzątaj duszę!
Jak się zakurzyło wielce,
Ścieraj kurze, wyczyść serce!
Wymieć wszystkie zaległości!
Będzie tu największy z Gości!
Wół, osieł ziewa, parą zagrzewa…
Wystrój orszakowej szopki jest skromny: drewniana stajenka pokryta słomianym dachem, prosty żłóbek z siankiem. W prostocie i ubóstwie widzimy schludnie ubranych Maryję i Józefa z Nowonarodzonym Jezusem, którzy oczekują na przybyłych gości.
W szopkach orszakowych pojawią się osiołki i wołki, zwierzęta, które uchodzą za pierwszych towarzyszy Świętej Rodziny, i które zostały przyprowadzone do żłóbka w Greccio, gdzie św. Franciszek zainspirowany wizytą w Ziemi Świętej, zaaranżował pierwszą na świecie szopkę, mającą pomóc okolicznym mieszkańcom zrozumieć znaczenie Bożego Narodzenia.
Mędrcy świata
O narodzeniu Zbawiciela dowiadują się Mędrcy, Trzej Królowie, którzy, jak co roku, reprezentują trzy kontynenty, Europę, Azję i Afrykę. Z kolędą „Mędrcy świata” na ustach wyruszają do Betlejem z głębokim przekonaniem, że muszą znaleźć Nowonarodzonego Króla Żydowskiego, gdyż ujrzeli jego gwiazdę na Wschodzie i chcą oddać Mu pokłon. Kolędy towarzyszą całemu przemarszowi, a w śpiewie pomagają rozdawane przez woluntariuszy Śpiewniki Kolędowe. Na znak, że wszyscy chcemy wraz z Królami dotrzeć do Stajenki nakładamy na głowę papierowe korony.
Po drodze do Betlejem Mędrcy przybywają do Jerozolimy, gdzie spotykają się z Królem Herodem. Herod dowiedziawszy się o Dzieciątku, wpada w złość, gdyż boi się, że jego tron jest zagrożony. Cały dwór razem z Herodem złości się i niepokoi. Herod podstępnie prosi Mędrców, aby poinformowali go, gdy znajdą Dziecię, gdyż, jak twierdzi, chce oddać Mu pokłon.
HEROD: Zwołać tych Mędrców, co gwiazdy śledzą.
Kiedy to było, niechaj powiedzą
Niech do Betlejem pośpieszą pilnie
I wieść przyniosą tu nieomylnie,
Bym mógł się udać również w te strony,
Złożyć Dziecięciu moje pokłony…
Bóg daje nam nadzieję!
Na trasie Orszaku, jak zawsze pojawią się diabły, które będą chciały przeszkodzić wędrowcom w drodze do Stajenki. Na szczęście diabły przegrają w walce Dobra ze złem z aniołami, którzy licznymi chórami otoczą przybyłych do Betlejem wołając: „Do Betlejem! Do Betlejem! Tam Bóg daje nam nadzieję!”
Na czele Orszaku Trzech Króli idzie Gwiazdor z Gwiazdą, która wskazuje Mędrcom drogę. Jednak pierwsi do Szopki przybędą Pasterze przebudzeni przez zwiastujących im Dobrą Nowinę Aniołów. Prości i szczerzy opiekunowie owiec pokłonią się Nowonarodzonemu i zaśpiewają Mu kolędę.
PASTERZE: Czy to tutaj jest ta Szopka!
Tutaj, tutaj, koniec, kropka.
Licha miała być stajenka
Dziecię leży, jest Panienka,
Są pieluszki, żłóbek, siano.
tak nam przecież powiedziano:
Że narodzi się Zbawiciel
I pod sianka jest okryciem.
Więc kto jakie ma tam dary,
Niechaj składa na ofiary
I Małemu jak kropelka,
Zaśpiewamy o jasełkach.
Wkrótce po Pokłonie Pasterzy do szopki dotrą Królowie. Ich orszaki powitają Dziecię Jezus występami Smoków Azjatyckich, tańcem Afrykańskich pluszowych Wielbłądów, czy pokazem musztry europejskich rycerzy z Legionu Rzymskiego.
Wyznajemy Boga w Tobie
Punktem kulminacyjnym całego wydarzenia jest Pokłon Trzech Królów i złożenie ewangelicznych darów. Królowie reprezentują lud na trzech kontynentach, stąd gdy tylko pojawią się w Stajence zaśpiewają Jezusowi kolędy w swoich rodzimych językach, a następnie złożą pokłon uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana. Ofiarują Mu mirrę, znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło znak modlitwy i symbol kapłaństwa i złoto, dar czystego serca i symbol królewskiej misji.
Po pokłonie Królów następuje pokłon wszystkich obecnych przed Szopką, zarówno aktorów, jak i widzów.
Witaj Dzieciąteczko w żłobie,
Wyznajemy Boga w Tobie.
Zawołają wszyscy skłaniając głowy w pokłonie.
„Bóg się rodzi”
Radosny taniec, polonez, na zakończenie Orszaku Trzech Króli jest elementem podkreślającym nasze polskie tradycje. Taniec ten był tańczony na dworach królewskich podczas wielkich uroczystości. 6 stycznia uczestnicy Orszaku tańczą poloneza na cześć Nowonarodzonego Króla radując się z Jego Obecności. Melodia staropolskiej kolędy „Bóg się rodzi”, uważanej za najważniejszą z polskich kolęd, podkreśla doniosłość wydarzenia.
Przygotowaliśmy portal kolędowy, gdzie będą się znajdowały kolędy z całego świata wraz z nutami i tekstami i mamy nadzieję, że wiele osób będzie mogło z tego korzystać: www.koledy.eu . Fundacja Orszak Trzech Króli cieszy się, że może wspierać tę piękną inicjatywę w Polsce oraz w tylu krajach świata.