Orszak Trzech Króli

Spis treści

6 stycznia 2013 Orszak Trzech Króli (...)

6 stycznia 2013 Orszak Trzech Króli przeszedł po raz piąty ulicami Warszawy oraz ponad dziewięćdziesięciu innych polskich miast. Po raz pierwszy Orszak odbył się również w innych krajach: w Kamieńcu Podolskim i Chmielnickim na Ukrainie (i to mimo największych opadów śniegu od 160 lat!), w Badajoz w Hiszpanii, a nawet na innym kontynencie – w Republice Środkowej Afryki.

W roku 2013 Orszak w jeszcze większym stopniu niż dotychczas zapraszał do głośnego śpiewania kolęd i odbywał się pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.” Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli argumentował: „Zależy nam, by każdy kto przyjdzie na Orszak, stał się jego aktywnym uczestnikiem, a nie biernym widzem – dlatego przygotowujemy kilkadziesiąt tysięcy papierowych, kolorowych koron oraz śpiewników z tekstami najbardziej znanych polskich kolęd.”

Na Orszak 2013 przygotowano nie tylko śpiewnik w wersji papierowej jak i elektronicznej, ale również bezpłatną aplikację mobilną umożliwiającą pobranie aż 208 polskich kolęd.

W Polsce w Orszakach uczestniczyło 250 000 osób (w samej stolicy około 50 000 osób). Rozdano 400 000 śpiewników i koron oraz ponad 500 000 naklejek z logo Orszaku.

Orszak jak co roku pozdrowił Ojciec Święty. Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański powiedział: “Szczególnie pozdrawiam uczestników orszaków Trzech Króli, którzy wzorem ewangelicznych Mędrców ze Wschodu, wędrują ulicami wielu miast do duchowego Betlejem, by spotkać narodzonego Zbawiciela. Niech ta inscenizacja umocni wierzących, zbliży do Kościoła tych, którzy się od niego oddalili, pomoże znaleźć Boga tym, którzy Go szukają. Uczestnikom Orszaków i Wam wszystkim z serca błogosławię“.

Uczestnikami Orszaków było wiele tysięcy dzieci, rodziców, nauczycieli, członków organizacji harcerskich i służb porządkowych. W każdym z miast, w których przeszły Orszaki, patronaty nad nimi objęli miejscowi prezydenci i burmistrzowie miast oraz biskupi danej diecezji. W organizację włączyły się lokalne stowarzyszenia i organizacje.

Orszak wsparły znane postacie ze świata kultury i mediów, m.in. Michał Lorenc (komponując specjalnie dla Orszaku fanfarę), Krzysztof Zanussi, Adam Woronowicz, Anna Dymna, Antonina Krzysztoń.

Bardzo cieszymy się z tak licznego udziału w Orszaku” – powiedział Maciej Marchewicz. „Mimo niesprzyjających w wielu miejscach warunków atmosferycznych gromadziliśmy się tłumnie, by wspólnie wyrażać naszą radość w oktawie Świąt Bożego Narodzenia, spędzać czas z rodziną i kolędować.”

Orszak Trzech Króli to doskonała okazja zarówno dla wspólnego przeżycia i doświadczenia treści duchowych, jak i dania świadectwa wierze.” – napisał kard. Kazimierz Nycz do uczestników tegorocznego Orszaku Trzech Króli w Warszawie.

We wszystkich miejscowościach na uczestników Orszaku czekało wiele atrakcji, najczęściej powiązanych z lokalnym charakterem miejsca. W Krakowie Orszak wyruszył równocześnie z trzech punktów miasta: z Wawelu (orszak europejski), placu Matejki (afrykański) i ulicy Retoryka (azjatycki), a spotkał się na Rynku Głównym, gdzie przed stajenką nastąpiło pokłonienie się Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz poprowadził Orszak za gwiazdą do stajenki. Z okazji Święta Trzech Króli i uświetniającemu je Orszakowi, z historycznej Wieży Mariackiej rozległ się nie tradycyjny hejnał, a kolęda „Bóg się rodzi”. Także w Ząbkowicach Śląskich zebrani usłyszeli zagrany na trąbce hejnał „Bóg się rodzi”, który popłynął w świat z drugiej co do wielkości odchylenia w Europie (po Pizie), Krzywej Wieży. Był to sygnał rozpoczęcia Orszaku. Z kolei w Dziemianach, małej miejscowości na Kaszubach, muzycy ludowi wykonali na trąbach fanfarę skomponowaną specjalnie dla Orszaku przez Michała Lorenca. Kompozytor wyraził zgodę na wykorzystanie fanfary we wszystkich orszakach w Polsce – wykonywana była więc w uroczystych momentach, takich jak złożenie pokłonu Dzieciątku przez Trzech Króli. W Kłodzku pod hasłem „Na Orszaku zjedzmy po szczodraku!” za symboliczną złotówkę proponowano uczestnikom Orszaku szczodraki – drożdżowe słodkie bułki z rodzynkami i orzechami, a czasem z migdałem, które tradycyjnie były rozdawane kolędnikom w czasie kolędowania w okresie bożonarodzeniowym. W Płocku Orszak miał charakter ekumeniczny – każdy z królów miał swoją „świtę” i symbolizował jeden z kontynentów: Europę – ksiądz rzymskokatolicki, Azję – przedstawiciel prawosławnego stowarzyszenia, Afrykę – student Politechniki Warszawskiej z Kamerunu. W Radomiu hasło Orszaku brzmiało „Tobie Królu i Panie kłaniają się Radomianie” i zmobilizowało mieszkańców miasta do budowy bożonarodzeniowej szopki.

W wielu miejscowościach odbył się konkurs dla rodzin na najlepsze przebranie na Orszak, który podkreślał rodzinny charakter imprezy i aktywizował jej uczestników.

TVP 1 po raz trzeci transmitowała przejście Orszaku Trzech Króli na żywo, po raz pierwszy pokazując nie tylko imprezę warszawską, ale również migawki z innych miast, m.in. Krakowa i Płocka.

Starania Fundacji Trzech Króli i wszystkich lokalnych organizatorów w Polsce i na świecie są coraz bardziej zauważalne w publicznej przestrzeni. W 2013 roku Orszak otrzymał prestiżowe wyróżnienie od kapituły nagrody „Pro Publico Bono”. Uzasadnienie kapituły stanowi celne podsumowanie kilkuletnich działań Orszaku: “Fundacja Orszak Trzech Króli bez wątpienia dokonała rzeczy niezwykłej (…) udowodniła, że chrześcijanie potrafią przeżywać swoje święta radośnie i przede wszystkim – we wspólnocie. Wspólne działanie setek osób zaangażowanych w organizację ulicznych jasełek, wysiłek najmłodszych i starszych aktorów owocuje budowaniem poczucia więzi we wszystkich, którzy często z odległych dzielnic i okolicznych miejscowości przybywają na szlaki Orszaku, by towarzyszyć Trzem Królom i ich sługom w drodze do betlejemskiej stajenki. I choć Orszak Trzech Króli przechodzi ulicami miast tylko raz w roku, wspomnienia o nim są żywe jeszcze wiele tygodni i miesięcy później. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oczekiwanym i spodziewanym, i na trwałe – trzeba mieć nadzieję – wpisał się w model prawdziwie wspólnotowego świętowania.”

Po raz pierwszy Orszakowi towarzyszyła kampania promocyjna przypominająca o radości płynącej ze wspólnego śpiewania kolęd:

Film 1

Film 2

Z okazji piątej, jubileuszowej edycji Orszaku Trzech Króli, Poczta Polska wydała specjalną, okolicznościową kartkę:



Miejsca, gdzie współorganizatorem Orszaku była Fundacja Orszak Trzech Króli:

Polska:


Zagranica: Kamieniec Podolski i Chmielnicki na Ukrainie, Badajoz w Hiszpanii, Ngaoundaye i Mann w Republice Środkowoafrykańskiej

Patroni Orszaku Trzech Króli 2025

Partnerzy Orszaku Trzech Króli 2025