Wieniec adwentowy

Adwentowe DIY - jak samodzielnie zrobić wieniec adwentowy?
Samodzielnie wykonany wieniec adwentowy to wspaniała okazja, by wejść w okres oczekiwania na narodzenie Jezusa. Wieniec sygnalizuje zbliżające się Święta swoim wyglądem, zapachem i odniesieniem do liturgii czterech niedziel Adwentu. Praca nad jego wykonaniem to dobra okazja do spotkania, rozmowy i przemyśleń; opowiedzenia dzieciom o czasie, który się zbliża.
Co jest potrzebne?
- gałązki drzewa iglastego (świerk, jodła, a nawet sosna) - najtrwalsza jest jodła duńska;
- drucik, cienki sznurek lub nitka w zielonym kolorze;
- 4 świece;
- wstążkę w kolorze filetowym i różowym;
- talerz;
- ozdoby choinkowe.
Jak to zrobić?
1. Gałązki pociąć na mniejsze kawałki. Tworzyć z nich „bukieciki” i łączyć ze sobą za pomocą drucika lub nitki. Odległości między łączeniami nie mogą być zbyt duże, aby wieniec stabilnie się trzymał. Formować z „bukiecików” koło wielkością dostosowane do talerza i świeczek (aby wieniec nie był zbyt gruby/cienki lub zbyt mały/za duży).
2. Gotowy wieniec z gałązek położyć na talerzu, do środka wstawić cztery świeczki. Na trzech z nich przywiązać wstążki w kolorze fioletowym (kolor liturgicznie oznaczający niedziele Adwentu). Na jednej świeczce przywiązać wstążkę różową (kolor trzeciej niedzieli Adwentu – Niedzieli Radości).
3. Wieniec ozdobić według upodobania: słomkowymi gwiazdkami, złotymi orzechami, bombkami itp. Jest to moment, kiedy zbyt wystającym gałązkom można nadać okiełznaną formę – przywiązać na nich ozdobę za pomocą zielonej nitki, która będzie niewidoczna.
Wieniec adwentowy powinien stać w domu w widocznym miejscu, najlepiej na stole. Świece można zapalać przy okazji wspólnego posiłku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi czy modlitwy rodzinnej lub wizyty duszpasterskiej – kolędy. W pierwszą niedzielę Adwentu należy zapalić jedną świecę, w drugą niedzielę – dwie świecie, w trzecią niedzielę – trzy, w czwartą – wszystkie świece wieńca.